Telefon: +90 242 244 5151 E-mail:: info@cryptocom.cc

GREEN CARD İLE İLGİLİ SÖZLÜK

A-NUMARASI

A Numarası ile kısaltılmış olan; Yabancı Kayıt Numarası, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri'nin (USCIS) sizi tanımlamak için kullandığı çok önemli bir sayıdır. Bu dokuz basamaklı sayı, Green Card’ınızın önünde bulunur. Green Card almaya hak kazanmış herkese Green Card başvurusu başlar başlamaz bu numara verilir. Bu numara, USCIS ile iletişim için gereklidir.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Statünün Ayarlanması, ABD’de göçmen vizesi dışında bir vizeye sahip olan kişiler için Green Card başvuru sürecinin adıdır. Örneğin, ABD'de F-vizesiyle yaşayan yabancı öğrenciler, Green Card Çekilişi'ni kazanırlarsa Statü Değişikliği ile devam edebilirler. Bu durumda vize sahibi ABD'ye yerleşebilir ve göçmen olmayan vizesinin durumunu göçmen vizesine çevirebilir.

DESTEK BEYANI (AOS)

Green Card başvuru sahipleri, ABD'ye göç etmek için yeterli finansal gücünün veya desteğinin olduğunu ispatlamaları gerekmektedir. Desteğin ifadesi ise, bir akraba veya arkadaş tarafından tamamlanan bir belgedir. Belgenin, Green Card sahibini, finansal olarak destekleyeceğini gösteren bir belge vasfına sahip olması gerekmektedir.

YAŞ SINIRI

Yaş sınırı, çocuğun artık Green Card almaya hak kazanamadığı süreyi ifade eder. Green Card Çekilişi kazanan kişinin çocuğu, Green Card başvurusu yapmak için ABD göçmenlik yasasında tanımlandığı şekilde 21 yaşın altında olmalıdır.

BİYOMETRİK BİLGİLER

Biyometri, ABD yetkililerinin göçmen olmayan vize başvurusunda bulunanların veya Green Card sahibinin kimliğini doğrulamasına yardımcı olmak için fiziksel bir özelliğin ölçülmesini ifade eder. Green Card başvuru sahiplerinin ilk kez ABD'ye girerken biyometrik fotoğraflarını ABD sınırında vermeleri gerekecektir. Buna parmak izi ve dijital fotoğrafları da dahildir.

KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ

Konsolosluk İşlemleri, ABD dışında yaşayan ve ABD Vatandaşlığı ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından kabul edilen göçmen dilekçelerini (statülerini) almış kişilerle ilgilidir. Bu, başvuru sahibinin, ülkesindeki Çeşitlilik Vizeleri'nden sorumlu ABD Büyükelçiliği'nin mülakatına katılması gerektiği anlamına gelir.

DOSYA NUMARASI

Green Card kazananlarına dosya numarası verilir. Dosya numarası, kazanılan piyango yılı ve ardından başvuranın bölgesini ifade eden iki harften ve sekiz rakamdan oluşmaktadır. Örneğin: 2018SA00001234, Güney Amerika'dan DV-18 çekilişini kazanan bir dosya numarası olacaktır. Vize bülteni, hangi dosya numaralarının bu ay için işleme alınacağını gösteriyor. Konsolosluktaki görüşme, ancak dosya numarası güncel olduğunda planlanabilir.

ONAY NUMARASI

ABD Yetkilileri, Green Card Çekilişi başvurunuz gönderildikten sonra size bir onay numarası verecektir. Bu numara çok önemlidir. Elektronik Çeşitlilik Vizesi (Green Card) web sitesine giriş yapmanız ve çeşitlilik vizenizin durumunu kontrol etmeniz için gereklidir.

DS-260 GÖÇMEN VİZESİ ELEKTRONİK UYGULAMASI

DS-260 Göçmen Vizesi Elektronik Başvurusu, tüm Green Card kazananlarının Green Card’ların almak adına başvurmaları için sunmaları gereken formdur. Form çevrimiçi olarak doldurulmalı ve gönderilmelidir. Form, başvuru sahibinin aile durumu, mevcut ve eski adresleri, ABD seyahat geçmişi ve mesleği ve eğitim durumu dahil olmak üzere birçok kişisel detay vermesini gerektirir. Bu form ana başvuru sahibi ve Green Card başvurusu yapan tüm aile üyeleri tarafından doldurulmalıdır.

ÇEŞİTLİLİK VİZE PROGRAMI (Diversity Visa Program)

Çeşitlilik Vize Programı(Diversity Visa Program), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen her yıl yapılan Green Card Çekilişidir. Her yıl rastgele seçilen 55.000 kazanana göçmen vizesi yani Green Card verilir.

TÜREV DURUMU

Türev statüsünde olan kişiler, başka bir kişi aracılığıyla ABD vizesi almaya hak kazanır. Örneğin, Green Card kazananların çocukları ve eşleri türev durumundadırlar.

MALİ YIL-ABD VERGİ YILI

Mali yıl, hükümetler veya işletmeler tarafından finansal ve bütçeleme amacıyla belirlenen 12 aylık süreyi ifade eder. ABD'de vergi mali yılı, bir sonraki yılın 1 - 30 Eylül arasındadır. ABD mali yılı, Green Card başvuruları vergi yılına göre işlenip verildiğinden, doğrudan Green Card Çekiliş Programı ile aynı zamana denk gelir.

YAKIN AKRABALAR

Yakın akrabalar terimini, ailelerini ABD'ye getirmeyi planlayanların doğru anlaması önemlidir. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS), yakın akrabaları; Green Card sahiplerinin eşi ve 21 yaşın altındaki bekar çocukları olarak tanımlamaktadır.

GÖÇMEN ÜCRETİ

Göçmen ücreti, Amerika'ya ilk defa Green Card sahibi olarak girmeden önce ödenmesi gereken bir idari ücrettir.

GÖÇMENLİK DİLEKÇESİ

Göçmen dilekçesi, göçmen vizesi almak için USCIS'e gönderilen resmi başvurunun adıdır. Green Card başvurusu; çalışanlar ve aileleri (iş tabanlı vize) veya aile bazlı yeniden birleşme yönetmeliği kapsamında bir aile üyesi için yapılabilir. Başvuruyu yapan kişiye dilekçe sahibi denir.

I-94 GELİŞ ve GİDİŞ KAYDI

ABD'ye seyahat eden yabancılar, ABD Gümrük ve Sınırların Korunması (CBP) tarafından I-94 Geliş ve Gidiş Kayıtları Belgesi'nde elektronik olarak belgelenen tüm geliş ve gidiş kayıtlarına sahip olacaklardır. Ticari hava ve deniz taşıyıcıları, otomatik olarak CBP'ye gidiş kayıtları gönderilir. Yabancı turistler varış ve dönüş kayıtlarına çevrimiçi olarak erişebilirler.

I-1551

Daimi ikamet kartının resmi adı, yani Green Card’a verilen resmi isimdir.

GÖÇMEN VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı olarak yaşamayı ve çalışmayı planlayan kişinin göçmen vizesi alması gerekir. Green Card göçmen vizesidir.

KENTUCKY KONSOLOSLUK MERKEZİ (KCC)

Kentucky Konsolosluk Merkezi, Çeşitlilik Vize Programından (Green Card Çekilişi) sorumludur. KCC, ABD Dışişleri Bakanlığı yönetimi altındadır. KCC, başvuru atamasını yapmaktan sorumludur ve ABD elçiliğine göndermeden önce tüm Çeşitlilik Vize başvuru sahiplerini kaydeder.

GÖÇMEN OLMAYANLAR İÇİN VİZE

ABD'de geçici bir süre kalmayı planlayan bir kişinin göçmen olmayan bir vize alması gerekir. Bu vize belirli bir süre için verilir. Öğrenciler, turistler, geçici işçiler, diplomatlar vb. bu vize türüne hak kazanan kişilerdir.

BAŞVURU HATALARI

Başvuranlar, dilekçelerini almaları, dilekçelerini onaylamaları veya başvurularını tamamları için; daha fazla önlem alma amacıyla bir yanlış durumunda USCIS'ten bir hata bildirimi alacaklardır.

HEYET DOKTORU

Green Card başvurusu, heyet doktoruyla yapılan tıbbi muayene olmadan tamamlanmaz. Tüm ABD göçmen vizeleri, başvuranların heyet doktoru olarak kayıtlı bir doktora gitmesini gerektirmektedir. ABD büyükelçiliği, başvuru sahiplerine bu tür tıbbi muayeneleri yapmaya yetkili doktor listesini sunacaktır. Bir başvuranın Green Card’ını aktif hale getirmek için bu aşamadan sonra altı aydan uzun süre boyunca ABD'ye girmesi gerektiğini de belirtmek önemlidir.

GİRİŞ KAPISI (POE)

Genel olarak, giriş kapısı, kişinin yasal olarak herhangi bir ülkeye yasal olarak girebileceği yerdir. Çoğunlukla, giriş kapısı bir havaalanıdır. Bir ülkeye karadan veya denizden girmek de mümkündür. Sınırdaki görevli, ABD'ye ilk kez giren Green Card sahiplerinin göçmen vizesini işleme koyacaklardır.

POLİS SERTİFİKASI

Bir göçmen veya göçmen olmayan vize türü için başvururken, başvuruda bir polis sertifikası (sabıka kaydı) sağlamalıdır. Polis sertifikası, sabıka kaydınızı gösteren resmi bir belgedir. Genel olarak, başvuranın vatandaşlık ülkesi ve / veya ikamet ettiği ülke içinde, 16 yaşından beri 6 veya 12 aydan daha eski zamandaki sabıkasını gösteren belgedir. Polis sertifikalarına ilişkin şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir.

ASIL BAŞVURU SAHİBİ

Asıl başvuru sahibi, göçmen vize başvurusunu tamamlayan asıl kişidir. Green Card Piyangosunu kazananlar başlıca başvuru sahipleridir. Kazananın eşi ve 21 yaşın altındaki bekar çocukları, türev statüsü kazanır.

YERLEŞİM VİZESİNİN İADESİ

ABD dışında çok uzun süre kaldığından dolayı Daimî İkamet Durumunu kaybetmiş olan Green Card sahiplerine yöneliktir. Green Card sahibi, ABD dışında iken tekrar yeni vize için başvurabilir. Bu vize başvurusunun, tüm Green Card başvuru sürecinin tekrarlanması anlamına geldiğini unutmayın. Ayrıca, başvuru sahibinin ABD'ye dönmemesi için çok iyi bir nedeni olmalıdır. Örneğin, Green Card sahibinin Amerika'ya seyahat etmesini önleyen bir hastalık olabilir.

TEKRAR GİRİŞ İZNİ

Yeniden giriş izni, Green Card sahibinin ülke dışında uzun süre kaldıktan sonra ABD'ye yeniden girmesine izin veren bir belgedir. Seyahat belgesi, ABD göçmen vizesi sahibinin Green Card statüsünü olumsuz yönde etkilemeden toplam iki yıl ABD dışında kalmasına izin veriyor. Başvuru (Form I-131 Seyahat Belgesi Başvurusu) ABD'ye sunulmalı ve işleme geçmelidir.

ASKERLİK HİZMETİ

18 ila 25 yaş arasındaki tüm erkekler, ABD’nin askerlik hizmetine, Amerika Birleşik Devletleri’nin Yasal Daimi Yerlisi olarak başvurmak zorundadır. Askerlik hizmetine kaydolma, başvuru sahibinin Green Card ve Sosyal Güvenlik Kartını aldıktan sonra Askerlik Servis Sistemi ile çevrimiçi olarak yapılabilir. Askerlik Hizmeti için işe alım, ancak ABD ciddi bir krizle karşılaşırsa yürürlüğe girer.

SOSYAL GÜVENLİK NUMARASI

Tüm ABD vatandaşları ve daimi ikamet sakinlerinin yanı sıra bazı geçici ABD çalışma vizesi sahiplerinin dokuz basamaklı bir Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. SSN, fiziksel bir Sosyal Güvenlik Kartı (SSC) üzerinde yayınlanacaktır. Bu numara, ABD'de kimlik belirleme amacıyla çok önemlidir. Vergilerden, üniversiteye başvurmaya kadar birçok işlemde Sosyal Güvenlik Numaranızın olması gerekmektedir.Evlilik ABD evlilik yasaları uyarınca yasal olmalıdır. ABD yasalarına göre evlenen eşcinsel evlilikteki eşler de Green Card almaya hak kazanıyor. Birlikte yaşama ABD'de evlilik olarak tanınmıyor.

ABD VATANDAŞLIK ve GÖÇMENLİK HİZMETLERİ(USCIS)

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri merkezi göç işleme idaresidir. Tüm göçmenlik vizelerinin dilekçelerinin işlenmesinden USCIS sorumludur. İdare ayrıca Green Card başvuruları, aile dilekçeleri, çalışma vizeleri ve ABD'de evlat edinme ile ilgili konuları ele alıyor.

VİZE BÜLTENİ

ABD Dışişleri Bakanlığı her ay bir Vize Bülteni yayınlıyor. Vize Bülteni, belirli vize kategorileri için geçerli bekleme sürelerini gösterir. Green Card Çekilişi kazananları Vize Bültenini kullanarak, görüşme randevularının ne zaman planlanacağını tahmin edebilirler. Green Card sahipleri aynı zamanda bir aile üyesi başvurusunun ne zaman işleme alınacağını tahmin etmek için de Vize Bültenini kullanabilir.


© 2022 Cryptocom Ltd. All Rights Reserved